שמן אנדירובה צמחי

שמן אנדירובה צמחי

מהו שמן אנדירובה?

שמן אנדירובה הוא אחד המוצרים הבולטים באזור האמזונס, המשמש כמקור פרנסה עבור אנשים מקומיים רבים המשתמשים בשמן זה גם ברפואה העממית/מקומית. שמן זה שווק גם באזורים נוספים בברזיל ומיוצא גם לשימוש בתעשיית הקוסמטיקה בארצות הברית, צרפת וגרמניה.

זרעי האנדירובה מכילים בין 36% ל-60% שמן, שהינו עשיר במספר ויטמנים ומנירלים, ביניהם ויטמין A, ויטמין B1, B2 ו-B6, ויטמין C, וויטמין E. שמן זה מכיל גם שילוב ייחודי וכמות גדולה של חומצות שומן חיוניות, כולל חומצה מיריסטית, חומצה פלמיטית, חומצה אולאית, חומצה לינולאית וחומצות נדיפות. שמן האנדירובה הסופי הוא בצבע צהוב עד חום ובעל ריח אופייני מאוד ולא חזק. התהליך המסורתי של הפקת שמן אנדירובה מחולק לשלושה שלבים:

1. איסוף ובחירת זרעים:

בשלב זה בוחרים את הזרעים ומפרידים לפי גודל ומינים, ומוציאים את אלו שנחשבים לא מתאימים לתהליך המיצוי, כמו זרעים מחוררים, בעלי צבע עור כהה מאוד או בהירים מאוד. הזרעים שנבחרו מאוחסנים לאחר מכן לתקופה של 3 עד 15 ימים.

2. הכנת המסה:

בשלב זה, הזרעים עוברים תהליך בישול עד שהזרע נשבר או עד שהוא מגיע לנקודה האידיאלית להוצאת השמן. זמן קצר לאחר מכן מניחים את הזרעים במקום ספציפי ואוורירי להתקררות, ואז מאחסנים במקום יבש לתקופה של 7 עד 20 ימים.

בתום תהליך המנוחה, הזרעים יילחצו עד לשחרור שמן האנדירובה. צריך לשבור את הקליפה כדי להסיר את השקד וזה ילוש עד שייווצר מסה הומוגנית, הנקראת גם "לחם".

3. שאיבת השמן:

שאיבת השמן הסופית יכולה להתבצע באופן ידני או באמצעות חולצים. עם תהליך הלחיצה וגם ייבוש המסה הזו, מסירים את השמן, שכבר יש לו צבע צהבהב מאוד. תפוקת השמן הנוצרת באמצעות מחלצים היא כ-18 ליטר שמן על כל 11 ק"ג זרעים.

מהם היתרונות של שמן אנדירובה?

שמן האנדירובה מכיל פעולת חיטוי, חיטוי, צלקות, ניקוי, מרכך, ריכוך ולחות.

ניתן להשתמש בשמן אנדירובה בכמה דרכים, אך מחקרים מסוימים הראו כי סגולותיו הרפואיות ניכרות יותר ויעילות יותר כאשר נמרח באמצעות עיסוי או כאשר משפשפים אותו לתוך העור.

למה משמש שמן אנדירובה וכמה טיפים ליישום שלו:

1. מגביר את התחדשות העור

המריחה של שמן אנדירובה יעילה מאוד לעור יבש ביותר. לשמן זה מספר תכונות המועילות לעור, בשל יכולתו לחדור במהירות לשכבות הרקמה וליצור סרט מגן לאחר היישום שלו, הממריץ את התחדשות רקמת האפיתל.

שמן זה מתאים מאוד גם לסיוע בטיפול בבעיות דרמטולוגיות שונות, כולל אקזמה ופסוריאזיס, המסייע בהפיכת העור לרך.

2. בעל פעולה אנטי דלקתית

כמה מחקרים הראו שלשמן אנדירובה יש תכונות אנטי דלקתיות, בשל נוכחותם של כמות גדולה של חומרים לימונואידים. שמן זה מסייע בהרגעה של אזורים דלקתיים ומשמש בעיקר לטיפול בעקיצות חרקים ובעיות עור, הפחתת כאבים, נפיחות ואדמומיות.

בשל פעולתו האנטי דלקתית, שמן אנדירובה נמצא בשימוש נרחב גם במוצרים להפחתת כאבי שרירים ודלקות הנגרמים ממאמץ גופני מופרז ופציעות עקב פעילות גופנית. מומלץ לספורטאים הסובלים מכאבי שרירים כרוניים, כאבי ברכיים ודקלות גידים. מצויין לטיפול בטנדוניטיס. מומלץ לטיפול ואיחוי של רקמות העור ולצלקות לאחר ניתוח. 

3. דוחה חרקים ומרפא

שמן אנדירובה מיושם באופן נרחב במוצרים המשמשים לטיפול ומניעה של עקיצות חרקים. ישנם יתרונות של שמן אנדירובה כפוטנציאל דוחה וריפוי טבעי, בשל תכונותיו האנטי דלקתיות, המסייעות בהפחתת מקום הגירוד, הנפיחות והכאב הנגרמים על ידי הפצע.

עוד יישום מעניין מאוד של שמן אנדירובה הוא השימוש בנרות עם פוטנציאל דחייה. כמה מחקרים  מראים ששמן זה יעיל להדוף סוגים שונים של יתושים, כולל יתושים המעבירים מלריה ודנגי.

4. מסייע בלחות והפחתת נפח השיער

שמן זה נמצא בשימוש נרחב בקווי מוצרים לשיער מתולתל, פגום ומקורזל. בשל הכמות הגדולה של חומצות השומן החיוניות שלו, לרבות אומגה 3, שמן אנדירובה עוזר להפחית את נפח השיער, מסייע בהחלמה והתחדשות של קצוות פגומים ומשאיר את השיער יותר לח, משיי ומבריק.

5. מסייע בהפחתת כאבי שרירים

בין היתרונות הרבים של שמן אנדירובה הם תכונותיו משככות כאבים. ניתן להשתמש בו כשמן עיסוי כדי להקל על כאבים באזורים מסוימים וניתן להשתמש בו מספר פעמים ביום. שמן זה מקדם את הפחתת התחושה של כאבי שרירים ומפרקים. 

 ניתן למרוח ו/או לעסות את השמן לאזורים הכאובים או מדולקים פעם עד 3 פעמים ביום עד שהכאב עובר.

חזור לבלוג